This is the TIMETABLE of the 1997 Gordon Conference on

THIN FILM AND CRYSTAL GROWTH MECHANISMS

Plymouth State College (South), New Hampshire, USA.

  • July 6th-11th, 1997

  • Co-Chairs, John A. Venables and Iwan Alexander
  • Co-Vice Chairs and Poster Organisers, Leo Schowalter and Jim DeYoreo


  • Sunday, July 6th
  • 2-11 pm Registration at Site, continued 8 am - 11 pm (Mon-Thurs)
  • 5-6 pm Welcome Reception, organised by Iwan Alexander. We will take this opportunity to thank NASA for their continued interest in crystal growth, which has lead to generous sponsorship of this conference. This reception continues after the evening session, with food available for late arrivals.
  • 6-7 pm Dinner, and at the same time each day.
    Sunday Evening, July 6th
  • THERMODYNAMICS and KINETICS of THIN FILM and CRYSTAL GROWTH

    7.30 pm Discussion Leader: C.A. Handwerker, NIST, Maryland
    
    7.45: G. Zinsmeister, Balzers, Lichtenstein
    Rate Equations Approaches to Thin Film 
    Nucleation and Growth Kinetics
    
    8.15 Discussion
    
    8.30: K.A. Jackson, University of Arizona, Tucson
    Crystal Growth from the Vapor, Melt and Solution: 
    Similarities and Differences
    
    9.0-9.30 Discussion
    

  • 9.30-10 pm Continuation Reception, with food available for late arrivals.
    Monday Morning, July 7th Breakfast 7.30-8.30 am, and at the same time each day.
  • **Note early start today at 8.45 am**
  • STRAINED LAYER and HIGH MISFIT EPITAXY

    8.45 am Discussion Leader: P.W. Voorhees, Northwestern University, Illinois
    
    9.00 T. Kuech, Univ. Wisconsin 
    Strained Layer Epitaxy with Compliant Substrates
    
    9.30 Discussion
    
    9.45 D.E. Wolf, KFZ Juelich, Germany
    Diffusion on Strained Layers
    
    10.15 Group Photograph **please be present, smile time**
    
    10.30 Coffee Break
    
    11.00 Discussion
    
    11.30 R.M. Tromp, IBM Yorktown 
    New results from LEEM and UHV-TEM
    
    12.00 Discussion
    
    12.30 Lunch; Afternoon free; 
    Informal Poster sessions from 4.30 onwards
    6.00 pm Dinner
    
    
    Monday Evening, July 7th
  • STEP KINETICS IN CRYSTAL GROWTH

    7.30 Discussion Leader: A.A. Chernov, NASA Space Science, Alabama
    
    7.45 Ellen D. Williams, Univ. Maryland, College Park
    Modification of Interface Morphology during 
    Growth and Etching
    
    8.15 Discussion
    
    8.30 P. Vekilov, University of Alabama, Hunstville
    Non-linear Dynamics of Layer Growth in the mixed
    Kinetics- Bulk Transport Regime
    
    9.0-9.30 Discussion
    
    

    Tuesday Morning, July 8th
  • SURFACE PROCESSES in THIN FILM and CRYSTAL GROWTH

    9.00 am Discussion Leader: G.S. Bales, Lawrence Livermore, California
    
    9.15 H. Brune, EPFL, Lausanne, Switzerland
    STM studies of Sub-Monolayer Epitaxy
    
    9.45 Discussion
     
    10.00 A. DePristo, Iowa State University, Ames and DOE, Washington
    Energetics, Dynamics and Kinetics of Metal Film Growth
    
    10.30 Coffee Break
    
    11.00 Discussion
    
    11.30 G. Rosenfeld, KFA Juelich and Universitat Bonn, Germany
    STM studies of Cluster Diffusion and Decay on Metal Surfaces
    
    12.00 Discussion
    
    12.30 Lunch; Afternoon free; 
    Informal Poster sessions from 4.30 onwards
    6.00 pm Dinner
    
    
    Tuesday Evening, July 8th
  • SURFACE PROCESSES in THIN FILM and CRYSTAL GROWTH (Cont)

    7.30 Discussion Leader: K. Kern, EPFL, Lausanne
    
    7.45 B. Swartzentruber, Sandia, Albuquerque
    STM studies of Diffusion on Silicon
    
    8.15 Discussion
    
    8.30 M. Siegert, Simon Fraser University, Canada
    Growth Instabilities, Coarsening and Steady State 
    Fluctuations at Surfaces
    
    9.0-9.30 Discussion
    

    Wednesday Morning, July 9th
  • GROWTH ISSUES FOR DEVICE MANUFACTURE

    9.00 am Discussion Leader: J. Murray Gibson, UIUC, Illinois
    
    9.15 J. Tersoff, IBM Yorktown
    Modelling and Control of Self-Organisation 
    in Epitaxial Growth
    
    9.45 Discussion
    
    10.00 S.S.P. Parkin, IBM Almaden, California
    Magnetic Nanostructures, Growth, Physics and Applications
     
    10.30 Coffee Break
    
    11.00 Discussion
    
    11.30 W. Schwarzacher, University of Bristol, UK
    Electrochemical Growth of Magnetic Multilayers 
    
    12.00 Discussion
    
    12.30 Lunch; Afternoon free; 
    Informal Poster sessions from 4.30 onwards
    6.00 pm Dinner
    
    
    Wednesday Evening, July 9th
  • GROWTH ISSUES FOR DEVICE MANUFACTURE

    7.30 Discussion Leader: M. Diguiseppe, Lucent Technologies, Murray Hill
    
    7.45 R.F. Davis, NCSU, Raleigh 
    Growth of Wide Band Gap Light-Emitting Materials
    
    8.15 Discussion
    
    8.30 Assia Pavlovska, Arizona State Univ, Tempe
    LEEM Studies of Nitride Growth
    
    9.00 Claire Gmachl,  Lucent Technologies, Murray Hill
    Quantum Cascade Lasers
    
    9.30 Finish
    

    Thursday Morning, July 10th
  • HOT TOPICS AND BUSINESS SESSIONS
    9.00-10.30 am: 20 minute talks, each with 5 minutes discussion
    Discussion Leader: K. Ploog, Paul Drude Institut, Berlin
    
    9.00 I. Goldfarb, Univ. Oxford, UK
    In-situ STM Observations of Surface Evolution during Gas-Source 
    MBE of GexSi1-x (001)
    
    9.25 A. Barabasi, Univ. Notre Dame, Indiana
    Self-assembled Quantum Dot Formation on Semiconductor Surfaces
    
    9.50 C. Ratsch, Fritz Haber Institut, Berlin, Germany
    DFT Calculations of Surface Diffusion
    
    10.15 G. Sprunger, Louisiana State University, Baton Rouge
    Surface Alloying in Heteroepitaxial Metal on Metal Growth
    

    10.40 Coffee Break
  • 11.10 BUSINESS SESSION-Chairs: J.A. Venables and I. Alexander
    11.40-12.30 More 20 minute talks with 5 minutes discussion. 
    Discussion Leader: J.A. Venables
    
    11.40 M. Strzhemechny, ILT, Kharkov, Ukraine
    Growth of Cryocrystals at Low Temperature
    
    12.05 N. Inoue, RIAST, Osaka Prefecture University, Japan 
    In-situ SEM studies of MBE GaAs growth
    
    12.30 Lunch; Afternoon free; Informal 
    Poster sessions from 4.30 onwards
    

  • 6.00 pm Banquet Dinner
  • HOT TOPICS AND DISCUSSION SESSION
    7.30-9.30 pm More 20 minute contributions and discussion
    Discussion Leader: I. Alexander
    
    7.30 Chair's introduction
    
    7.40 J.M. Blakely, Cornell Univ., Ithaca, NY
    Making Step-free Surfaces of Si and Other Materials
    
    8.05 K. Ploog, Paul Drude Institut, Berlin
    High Misfit Epitaxy of GaN/GaAs
    
    8.30 Round Table Discussion, chaired by I. Alexander
    Panel includes: L. Schowalter, J. DeYoreo, Zuzanna 
    Liliental-Weber and K. Ploog
    

    Friday Morning, July 11th: Leave after breakfast.